... ettei pääsis koko touhu vallan unohtumaan

Jees, eli aika taas aktivoitua tähänkin touhuun!
Jäi tommonen ihan asiallinen truggy rullaavana käteen, niin aattelin että miksei sitä vois tästäkin pelin tehdä, ihan vaan rakentamisen ilosta ja toki myös täyttämään Ragnarökin jättämää aukkoa hyllyssä (rauha hänen muistolleen, saipahan hyvän kodin!), ja mitä sitä nyt kisareissuista tulis jos ei olisi puolenkymmentä autoa mukana joita kanniskella jaksojen välissä

Lähtökohtana tälläkertaa on siis Hobaon Hyper ST truggy (ilm. 7?), joka olikin sopivasti jo konvertoitu Hobaon omilla osilla.
Tarkoituksena tehdä nyt ihan vaan basic jutut, pidennys, sähköt kiinni ja jotain simppeliä koppaa vaan, katsoo josko myöhemmin sitten jotain kevyttä putkikoppaa taas. Eli, ihan vaan perusperus juttuja, ei mitään uutta tai ihmeellistä, tarkoitus tehdä tuolle omalle "ykkösautolle" jonkinsortin haastaja, ja josta toivonmukaan ehkä joku päivä vois tulla se ykköspirssi, ja luotettava sellainen!
Lähtökohta nyt on ainakin jo hiukka parempi ja osiakin näihin saa vielä ihan hyvin.
Eli homma käyntiin, auto pöydälle ja lihoiksi!
Ragnarökistä jäi pakinpohjalle Hobao 9E:n "sovitus"kardaani, jonka mukaan lähdettiin työstämään tuota pohjan jatkoa.
Edelleenkin nuo CNC:t sunmuut hienot masiinat loistavat poissaolollaan, eli eikun vähän 3mm alulevyä, rälläkkää ja viilaa!
Tuli tehtyä tommonen "hieno" triplesandwich with a twist -ratkaisu (saas nähdä onko tuosta pikku taivutuksesta mitään hyötyä, mutta onpahan sitäkin koitettu

, lähinnä senkin takia että saan auton tarvittaessa palautettua alkuperäiseen kuosiinsa, eikä alkuperäiseen pohjalevyyn näinollen tarvinnut kajota:


Tässä kohtaa todettakoon, että muistikortti sanoi sopimuksensa irti ja hukkasi kaikki kuvansa...
Kuvat tulevat siis hiukka "takautuvasti", autohan on ollut jo pari viikkoa melkein valmiina.
Sitten sähköjä suunnittelemaan.
Nopariksi tähän valikoitui kaverilta ostettu Hpi ELC 6S (CC MM2), jolle tehtiin servon päälle teline ja joka suojattiin heti uutena hyväksihavaitulla 1:5 auton ilmanputsarin Outerwearssilla, ja johtojen läpiviennit tilkittiin asianmukaisesti possuliimalla:

Moottoriksi niinikään kaverilta ostettu ThunderTiger Ripper 2000kv.
Keskidiffi käännettiin samalla toisinpäin, jotta kone saatiin etupuolelle. Samalla kun keskidiffi oli pöydällä, se täytettiin ed. autoista hyväksi havaituilla 500k -litkuilla. Servoksi tuli Ragnarökistä jäänyt Ko Propon RSx2. Keskidiffin päälle pulttasin jonkun random nitroauton vastarikotelon, joka kätkee sisäänsä myös CC Becin. Akulle tein telineen apaut keskelle autoa, poikittain, paremman balanssin toivossa, jolloin layoutti näytti kutakuinkin tältä:


Näillä saatiinkiin autosta jo "savut" otettua, sitten kopan järkeilyyn...
Kauan aikaa jo tehnyt mieli tuota Parman 1:8 Grave Diggerin koppaa näihin laittaa, vaikkakin tuo auttamatta liian lyhyt onkin, mutta nyt se laitettaisiin, vaikka väkisin

Tästä siis juontaa autokin nimensä

No, eihän se siihen oikein nätisti istu, kun pyöräaukot ei oikein osu kohilleen:

Ja kyllä, mulla on takatukivarret käännetty, koitin tehdä kopalle tilaa kääntämällä takatukivarret puolelta toiselle, jolloin iskarit siirty etupuolelle ja kopalle tuli tilaa siirtyä reilun sentin eteenpäin, ei auttanut vielä sekään...
Jotain oli keksittävä, muottia ja alipainemuovausta, eeiii...
Eikun toinen koppa tilaten, sakset käteen ja tuumasta toimeen

2become1:


Tässä vaiheessa ollaan siis nyt, maailmalta odotellaan renkaita ja vanteita.
Auton tämän hetken speksit:
Auto............... Hobao Hyper ST
Sähköt............ Hpi ELC 6S (Castle MM2), ThunderTiger Ripper 2000kv
Akut............... Dualsky 5S
Servo............. Ko Propo RSx2
Renkaat.......... Pantherit venytettynä 3.8" vanteille
Radiot............ Sanwa MT-4
WB................ 450mm
Paino............. ~4700g
Seuraavaksi maalauksen kimppuun, ja odottelemaan renkaita maailmalta

2 be continued!
