Kirjoittaja Aihe: LIPO suojapussi  (Luettu 2414 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

matti.l

  • FOFF Competitor
  • ******
  • Viestejä: 420
LIPO suojapussi
« : 12 Maaliskuu, 2009, 22:20:52 »
Tuli tuollainen tilattua ja vaikuttaisi ainakin ihan kunnollisen oloiselta pussukalta, kun eilen saapui. Hinnaltaanhan tuo ei ole kovin kallis kun 12,99$ maksaa rahteineen.

Saapahan ainakin hiukan mielenrauhaa kun noita lipoja latailee. Tuonhan pitäisi estää tulipalon leviäminen ympäristöön. Ja tukahduttaa palon. Täytynee toinenkin pussukka jossain vaiheessa tilailla niin voi alkaa lipoja säilyttämäänkin noissa kun eivät ole autossa kiinni. Voi yönsä nukkua sitten rauhassa.

Samassa kaupassa on myös kohtuu hintaisia 2S lipoja joten kannattaa niitäkin tutkailla. Myös Hobbywingin tuotteita löytyy reilusti valikoimista. Eli 80A ja 150A noparit esim. 75$ ja 120$ hintaan.

niemikko

  • FOFF Competitor
  • ******
  • Viestejä: 536
Vs: LIPO suojapussi
« Vastaus #1 : 12 Maaliskuu, 2009, 22:42:57 »
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4364&Product_Name=Lithium_Polymer_Charge_Pack_25x33cm_JUMBO_Sack

tommonen ollu itellä käytössä mielenrauhaa tuomassa ja hyvä  säilytyspussi.
ny näky olevan vaan toistaseksi loppu.

lainattua:
I was suspicious about these bags for the price but I ran a test. We forced an old 3500mah 11.1v pack to overcharge and blow up inside the bag. Normally could start a fire but in this bag all that happened was it puffed up with heaps of smoke pouring out but no flames. Did what is was supposed to with no sign of the cell even trying to burn thru the bag. A must have if you charge li-po batteries as I have started a fire before and nearly lost my house !!! Just get one or two.... they are good.
Nothing´is faster than bullit watch out

niemma-2

  • FOFF Competitor
  • ******
  • Viestejä: 420
  • 27.095
Vs: LIPO suojapussi
« Vastaus #2 : 13 Maaliskuu, 2009, 00:02:04 »
Kätevä vekotin ja nykyään meillä sisälennätyksessä pakollinen, ettei satu tulipaloa akun pöllähtäessä.
Kotosalla itselläni on käytössä perus ruukku menetelmä joka on ihan kätevä ja varmatoiminen, käytössä etenkin sillon jos poistun paikalta koko latauksen ajaksi ja muutenkin jos isompi akku jää lataukseen, mitä isompi sitä vaarallisempi.
Pääasiahan on että tuli ei pääse valloilleen, savuhan nyt ei pahaa tee talolle, sehän nyt on tuuletettavissa.
Suurin pelko on juuri se että akku syttyy palaa, mutta moni pääsee pelkällä poksaus säikähdyksellä.

Tuli mieleen latauksesta että oma laturi alkanut  näytteleen omiaan nihm...ym latauskessa, lataus jännite on ihan kauheet välillä ja lataus virta ylittyy säädetyn max rajan kokoajan.
Pitänee alkaa hankkia uus laturi ettei vaan ala lipot latautuun väärällä jänniteellä.
Onhan laturilla jo ikää tommoset 5-6v  ;D
« Viimeksi muokattu: 13 Maaliskuu, 2009, 00:09:29 kirjoittanut niemma-2 »