Rc Formula OffRoad
Autot => Unlimited EP - 1:8 autot => Aiheen aloitti: Maximus - 12 Toukokuu, 2010, 20:59:09
-
Jaahas.
Tällästä siis rakenteilla. Alun perin meinasin rakentaa ihan rälläysvehkeen G-Maxxin rungolla, mutta sitten rupesi pienehkö Foffi kuume puskemaan niskaan.
Eli tämä laitos tulee mahdollisesti vielä valloittamaan sorakuooppien rinteitä uudella nimellä.
Tuossa jotain kuvaa alumiinisoidummasta etupäästä ja rungosta. Takapää vielä rakenteilla ja osia tulossa sabelta.
(http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2591272.jpg)
(http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2591273.jpg)
(http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2591274.jpg)
-
Nonniin!
Tänään sain vehkeen ajokuntoon ja kävin koittamassa. Pirun pehmeästi liikkuu ja kevyesti kääntyy. Kokeilin katukumeilla ihan vähän hiekkakasassa, niin tuntui menevän ihan hyvin.
Keskidiffiä autossa ei siis ole, vaan E Maxin vakioloota. Painopiste on uitenkin niin edessä ja matalalla, että en saanut etutassuja nousemaan millään. Nopar on siis Mamba Monsteri
ja kone Kiina 2800xl. Tehoa kyllä löytyy 4s Turnigylla ihan tarpeeksi. Viikonloppuna treenimontulle koittamaan lapanakkien kanssa että miten liikkuu. WB tällä hetkellä vain 42cm.
Tuossa parit kuvat vehkeestä ajojen jälkeen.
(http://kuvablogi.com/nayta/iso/img2602400.jpg)
(http://kuvablogi.com/nayta/iso/img2602401.jpg)
(http://kuvablogi.com/nayta/iso/img2602402.jpg)
Koppaa ei vielä ole, vaan ajellaan jollain lexani roipakkeella.
-
Näyttäs vähän että tuo jatkopala perässä, ei ole aivan linjassa vrt. eteen? Näenkö harhoja vai mitä?
-
Juu mulla oli sama harha, Mutta mitta näyttää kaiken suoraksi ja linjassa ólevaksi 8)
-
Nyt on ekat monttutestit takana. Auto menee pirun hyvin lukottomaksi, keskidiffittömäksi ja miltei 10cm lyhyemmäksi kuin edesmennyt Red Devil.
Minkään näköistä keulimista ei ole havaittavissa, ja loppuhypyt pysyy pirun hyvin balanssissa. Muutenkaan auto ei kirjoittele rinteessä miten sattuu.
Jos sitä vaikka tulisi mänttään ::)
-
Tuli tossa äsken vedettyä viimoset testit kaaralla. Tehoja löytyy pehmeää hiekkaa varten ja ohjaus on kunnossa. Vähän ehkä huolettaa tuo tassun nostaminen kun autossahan ei siis ole keskidiffiä ::)
Lukot uupuvat myös edestä ja takaa, mutta toisaalta se rajoittaa sopivasti keulimista.
Auton lookki paljastetaan huomenna montulla 8)
-
Juupelis.
Parit kisat tuli siis tällä vehkeellä ajettua, eikä auto kauheasti miellyttänyt ajo-ominaisuuksien kannalta. Joten pistetään tää vehe takaisin vakiopituiseksi gorillan rungoll ja jätetään bashaukseen.
Elikkäs meikäläinen ei tule enää "E-Maxxilla" foffia ajamaan vaan uusi auto on jo hankinnassa siihen touhuun. 8)
PS: Niemikko sait auton perän aikamoiseen kuntoon. Iskarit vääntyivät ja torni meni paskaksi. Onneksi kaikki varaosat löytyivät laatikosta.
Älkään antako Bullitin tulla takaapäin tai tulee pahaa jälkeä ;D
-
Älkään antako Bullitin tulla takaapäin tai tulee pahaa jälkeä ;D
Toi kuulostaa JO pelottavalta... :D
Mukava Matti kun ajelit parit kisat ja toivottavasti pääset jatkossakin ajamaan,
vaikkapa ensikaudella, odotellen uutta autoa ja siitä se roihu sitten syttyy ;)
-
Mistäs sitä tietää jos ei tartte ensikauteen asti oottaakkaan. ::)
-
Joo! Jos näin, niin sehän on tosi jees! :)