Rc Formula OffRoad
RC FOFF => Lajin Säännöt => 2008 => Topic started by: SlidSlide on 26 March, 2008, 23:47:01
-
Viime kaudellahan sai olla 2 autoa kuskia kohden, mutta se päätettiin muuttaa yhdeksi kaudelle 2008.
Syy tähän on automäärän lisääntyminen, sekä "ylimääräinen" yritys niihin kilpailijoihin nähden,
joilla on kilpailussa vaan yksi auto.
Jos jotain ajatuksia tai mielipiteitä asian tiimoilta, niin tänne vaan kertomaan.
Seuraava asia koskee auton ja kuskin välistä "suhdetta". Ei ole syytä siihen, että auto pakotetaan
syrjähyppyihin ja luovutetaan toisen kuskin hyppysiin.
Pointti se ettei yhtä autoa ajaisi kaksi kuskia. Mielipiteitä tähänkin asiaan liittyen kannattaa esittää täällä.
-
Tulevalla kaudella saa, maksimissaan kaksi kuskia ajaa samaa autoa.
Yhtä kuskia kohden autoja voi olla neljä, vain jos kuski ajaa kaikissa luokissa (standad, modified, unlimited & xl unlimited).
Kuskilla ei voi olla kahta autoa samassa luokassa.
-
Tulevalla kaudella saa, maksimissaan kaksi kuskia ajaa samaa autoa.
Yhtä kuskia kohden autoja voi olla neljä, vain jos kuski ajaa kaikissa luokissa (standad, modified, unlimited & xl unlimited).
Kuskilla ei voi olla kahta autoa samassa luokassa.
tämä on hyvä yksi luokka per auto ja saa tuoda uuden kuskin kokeileen omalla autollaan tai ottaa osaa toisen autolla jos omaa ei saakaan kuntoon kisaan.
kausipisteet nollaantuuko jos kesken kautta autoa vaihtaa?
-
Lisätään tuohon vielä se, että toisen autolla ei saa ajaa, jos itsellä on toimiva auto samassa luokassa.
Eli ei voi tehdä niin, että on oma auto ja ajaa samassa luokassa toisen autolla myös. - 1 auto per. luokka.
Tämä rajaa samalla sen mahdollisuuden, että joku ajaisi samassa luokassa neljällä autolla, muttei muissa luokissa.
Kausipisteet ovat autokohtaiset ainakin tälle kaudelle, joka tarkoittaa sitä, että jos 2 kisan jälkeen auto vaihtuu,
niin uudelta autolta alkavat pisteet tyhjästä.
-
Ja semmonen et ennen kisaa on ilmotettava että ajaa toisen autolla. Ei sillai et ekan pätkän jälkeen sanoo ajanvansa toisella,
vaikka oma auto hajoisikin.
-
Tuohon pitääkin hakea varmistus 1:1 Formula OffRoadin säännöistä.
Mutta kaiken järjen mukaan menee, kuten slidslide toteaa.